Czym jest sketchnoting czyli notatki wizualne w praktyce

Chcesz wiedzieć czym jest coraz bardziej popularny sketchnoting, czyli notatki wizualne? Wciąż napotykasz w sieci wzmianki o notatkach wizualnych, ale nie jesteś pewnien co to jest? Świetnie trafiłeś! Od kilku lat zajmuję się profesjonalnie notatkami wizualnymi, inaczej zwanymi sketchnotkami i wiele mogę na ten temat powiedzieć!

Sketchnoting, czyli tworzenie notatek wizualnych to część wyślenia wizualnego, czyli przedstawiania treści, które bardziej niż tekst uruchamia nasz mózg i powoduje, że informacja jest efektywnie przyswojona i zapamiętana.

W gruncie rzeczy to prosta technika, dostępna dla każdego i nie wymagająca umiejętności rysunkowych, mimo obaw wielu osób. Niektórzy nawet twierdzą, że umiejętności rysunkowe przeszkadzają, bo mózg szybciej i łatwiej przyswaja proste i schematyczne obrazy, bez zbyt wielu szczegółów. Dlatego nie bójcie się próbować i rysować prostymi kształtami 🙂

Twórz notatki wizualne!

Jestem ogromnym zwolennikiem tworzenia samemu notatek wizualnych. Możesz tworzyć notatki tylko dla siebie, nikt nie musi ich widzieć. Po prostu weź czystą kartkę, chwyć za długopis i zacznij. Takie „słuchanie i rysowanie” ogromnie ułatwia przyswajanie wiedzy, bo musisz rozumieć i syntetyzować temat, aby go w kilku obrazkach narysować. Dodatkowo tworzenie notatek wizualnych przynosi mnóstwo frajdy!!!

Notatki wizualne co to jest

A więc jak to się robi?

Sketch oznacza rysunek, a noting to notowanie. To właśnie kwintesencja sketch-notingu. Notujesz i rysujesz, ale oczywiście w tym czasie słuchasz uważnie i przetwarzasz informacje.

A w praktyce? Bierzesz kartkę papieru, nadajesz jej tytuł (najlepiej na środku, od góry), potem wyznaczasz sobie ścieżkę, którą będziesz rysował (a potem czytał), a następnie skupiasz się na „łapaniu najważniejszego”.

Sięgasz po narzędzia i działasz! Te narzędzia, oprócz fizycznych pisaków, pióra lub markera, to zasób dymków, ramek, strzałek oraz ikonek – prostych symboli, które będą odzwierciedleniem danego znaczenia.

Jak tworzyć notatki wizualne
Notatki wizualne – zobacz układy informacji oraz Googluj symbole

Jeśli Cię zainteresowałam to koniecznie zajrzyj na stronę kursu tworzenia notatek wizualnych.

Wiedz, że sketchnoting jest idealny dla wszystkich edukatorów: nauczycieli, wykładowców, trenerów czy szkoleniowców. Dodaje do Twojej lekcji lub twojego wykładu / webinaru dodatkową korzyść w postaci zrozumiałych ilustracji lub ikonografik, pozwala Ci też lepiej przekazywać treści, bo sam musisz je w swojej głowie uprościć, aby przelać je na papier 🙂

Scetchnoting przyda się w biznesie. Wyróżni Twoją ofertę lub Twój przekaz oraz zapisze go mocniej w pamięci klientów. Wytłumaczy klientowi koszyści z oferty, poszczególne kroki i potrzebne informacje. Sprawi radość z przyswojenia tej informacji!

Zapraszam do kontaktu!

Notatki wizualne Visual Thinking

Zobacz więcej przykładów