Notatki wizualne, tak zwany sketchnoting, to wysoce skuteczne ilustracje, ikonografiki czy po prostu plansze, które łączą rysunek ze słowem pisanym. Ich celem jest utrwalenie wiedzy odbiorcy -> ułatwiają zapamiętywanie poprzez działanie wieloma kanałami, tj. polisensorycznie.
Notkami wizualnymi zajmuję się już od dłuższego czasu, a moje pierwsze kroki stawiałam u Klaudii Tolman, szkoląc się miedzy innymi na jej szkoleniu z Myślenia Wizualnego.
Co uczyliśmy się na szkoleniu? Było trochę teorii, ale bardzo dużo praktyki. W przeciwieństwie do tradycyjnej szkoły, tutaj mieliśmy rysować i bazgrać cały czas, bez dbania o styl czy prawidłowość. Rysowanie było z uśmiechem, bo Klaudia co chwilę rzucała żartami z rękawa, taki pozytywny i energiczny osobnik 🙂
Efektem tego szkolenia, oprócz oczywiście dodatkowych umiejętności i super spędzonego czasu, są poniższe notatki wizualne, rysowane „na żywo”, podczas szkolenia.
Teoria Sketchnoting 1: wiele analiz wykazało wysoką skuteczność materiałów, które zawierają w sobie tekst i ilustracje. Poparte to jest kilkoma teoriami, między innymi Dual Coding Theory albo Teorii o Pamięci Roboczej.

Teoria Sketchnoting 2: Tworząc notatkę wizualną rysownik słucha i przetwarza informacje, aby przy użyciu przeróżnych ścieżek rysowania oraz ilustracji, bazujących na liniach bądź figurach tworzyć ikony, proste ilustracje czy symbole, czyli kody wiedzy.

Teoria Sketchnoting 3: Notatki wizualne, inaczej zwane Sketchnotkami, mogą mieć różne formy wizualne. Poniżej notka odnośnie sposobów rysowania człowieka – notka na czarnym tle, rysowana białą kredką – styl jak na tablicy szkolnej.

Teoria Sketchnoting 4: Jak natomiast narysować bardziej abstrakcyjne pojęcia? Można tutaj znaleźć kilka sposobów, takich jak podanie przykładu, narysowanie znaczenia, ożywienie, sięganie do wiedzy powszechnej bądź nawet googlowanie ikon.
Niebanalne jest też dobieranie stylu pisma. Jest na to kilka trików, które również możecie obejrzeć na sketchnotce poniżej. Zapraszam!


Szkolenia ze sketchnotingu u mnie 🙂
Jeśli podoba Ci się idea sketchnotingu to zapraszam Cię na moje kursy:
Warsztat Myślenia Wizualnego: Odkryj Twojego Wewnętrznego Artystę – to kurs dla osób, które chcą się nauczyć podstaw sketchnotingu do użytku własnego, na przykład do prowadzenia bullet journal (pamiętnik rysunkowy), do notowania informacji podczas prywatnych szkoleń lub po prostu do lepszej wizualnej komunikacji, na przykład z własnymi dziećmi (np. rysowanie ustaleń i przypinanie na lodówkę 🙂
Wiedz, że sketchnoting jest idealny dla wszystkich edukatorów: nauczycieli, wykładowców, trenerów czy szkoleniowców. Dodaje do Twojej lekcji lub twojego wykładu / webinaru dodatkową korzyść w postaci zrozumiałych ilustracji lub ikonografik, pozwala Ci też lepiej przekazywać treści, bo sam musisz je w swojej głowie uprościć, aby przelać je na papier 🙂
Warsztat Myślenie Wizualne w Biznesie – to kurs przygotowany specjalnie dla pracowników przeróżnych instytucji biznesowych, który da Ci narzędzia do lepszej komunikacji wizualnej w różnych zakresach czynności biznesowych w firmie, takich jak: opis projektu, produktu lub usługi (dla działów sprzedażowych bądź managerów produktu), przedstawienie instrukcji lub zaleceń (dla działów obsługi klienta, działów HR), przedstawienie strategii firmy, zmian w firmie, nowych procesów (szeroko pojęty management).
Jeśli jesteś zainteresowany sketchnotingiem wykonanym przeze mnie w Twojej firmie, zapraszam do wysłania zapytania o wycenę: