Sketchnoting – Szkolenie u Ryśliciekli Klaudii Tolman

Notatki wizualne, tak zwany sketchnoting, to bardzo ostatnio modne i wysoce skuteczne ilustracje, ikonografiki czy po prostu plansze, które łączą rysunek ze słowem pisanym. Ich celem jest utrwalenie wiedzy odbiorcy -> ułatwiają zapamiętywanie poprzez działanie wieloma kanałami, tj. Polisensorycznie.

Notkami wizualnymi zajmuję się już od dłuższego czasu, ale postanowiłam wiedzę tą usystematyzować i wziąć szkolenie u matki rysowania w Polsce – Ryślicielki Klaudii Tolman.

Szkolenie u Klaudii można zamówić przez jej sklep i jest odpowiednie zarówno dla tych rysujących (aby uporządkować bądź zainspirować), jak i dla tych, co uważają, że rysować nie umieją, co wg Klaudii jest zbiorowym kłamstwem, bo nie ma takich ludzi!

Co uczyliśmy się na szkoleniu? Było trochę teorii, ale bardzo dużo praktyki. W przeciwieństwie do tradycyjnej szkoły, tutaj mieliśmy rysować i bazgrać cały czas. Rysowanie było z uśmiechem, bo Klaudia co chwilę i wciąż rzucała żartami z rękawa, taki pozytywny i energiczny osobnik 🙂

Dokładny plan szkolenia znajdziecie na stronie kursu. Ja tutaj wrzucam moje notatki wizualne, poparte nieco tekstem odnośnie teorii.

Teoria Sketchnoting 1: wiele analiz wykazało wysoką skuteczność materiałów, które zawierają w sobie tekst i ilustracje. Poparte to jest kilkoma teoriami, między innymi Dual Coding Theory albo Teorii o Pamięci Roboczej.

Teoria Sketchnoting 2: Tworząc notatkę wizualną rysownik słucha i przetwarza informacje, aby przy użyciu przeróżnych ścieżek rysowania oraz ilustracji, bazujących na liniach bądź figurach tworzyć ikony, proste ilustracje czy symbole, czyli kody wiedzy.

Teoria Sketchnoting 3: Notatki wizualne, inaczej zwane Sketchnotkami, mogą mieć różne formy. Poniżej notka odnośnie sposobów rysowania człowieka – notka na czarnym tle, rysowana białą kredką – styl jak na tablicy szkolnej.

Teoria Sketchnoting 4: Jak natomiast narysować bardziej abstrakcyjne pojęcia? Można tutaj znaleźć kilka sposobów, takich jak podanie przykładu, narysowanie znaczenia, ożywienie, sięganie do wiedzy powszechnej bądź nawet googlowanie ikon.

Niebanalne jest też dobieranie stylu pisma. Jest na to kilka trików, które również możecie obejrzeć na sketchnotce poniżej. Zapraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *