Czym jest sketch-noting czyli notatki wizualne w praktyce

Chcecie wiedzieć czym jest coraz bardziej popularny sketch noting, czyli notatki wizualne. To prosta technika, dostępna dla każdego. Ułatwia przyswajanie wiedzy, a poza tym przynosi mnóstwo frajdy!

Sketch oznacza rysunek, a noting to notowanie. To właśnie kwintesencja sketch-notingu. Notujesz i rysujesz. A w praktyce?

Bierzesz kartkę papieru, nadajesz jej tytuł (najlepiej na środku, od góry), potem wyznaczasz sobie ścieżkę, którą będziesz rysował (a potem czytał), a następnie skupiasz się na “łapaniu najważniejszego”.

Notatka wizualna: ścieżka / układ notatki

Sięgasz po narzędzia i działasz! Te narzędzia, oprócz fizycznych pisaków, pióra lub markera, to zasób dymków, ramek, strzałek oraz ikonek – prostych symboli, które będą odzwierciedleniem danego znaczenia.

Jaki jest cel tego działania? Graficzne odzwierciedlenie problemu / zagadnienia pozwala lepiej zrozumieć temat (angażujesz obie półkule mózgu). Dodajesz do tego emocje (pozytywne!), co pozostawia mocniejsze ślady w mózgu. To wszystko powoduje, że twój mózg kipi pomysłami.

Narzędzie sketchnotingu jest idealne dla wszystkich edukatorów: nauczycieli, wykładowców, trenerów czy szkoleniowców. Dodaje do Twojej lekcji lub twojego wykładu / webinaru dodatkową korzyść w postaci zrozumiałych ilustracji lub grafów.

Scetchnoting przyda się w prowadzeniu biznesu. Wyróżni Twoją ofertę oraz zapisze ją mocniej w pamięci klientów, niż oferta konkurencji. Wytłumaczy klientowi koszyści z oferty, poszczególne kroki i potrzebne informacje. Sprawi radość z przyswojenia tej informacji!

Jeśli chcesz spróbować sketchnotingu sięgnij po kartkę papieru i pisaki, albo skontaktuj się ze mną a chętnie nauczę Cię tego albo przygotuję dla Ciebie materiały!

Zobacz więcej przykładów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarz do “Czym jest sketch-noting czyli notatki wizualne w praktyce”