TEDxWarsawWomen – notatki graficzne z wydarzenia

TEDxWarsawWomen to wydarzenie, które inspiruje, zaskakuje i łączy – a jubileuszowa edycja pod hasłem „ŁączyMY” jest tego kolejnym potwierdzeniem. 22 listopada 2024 r. na scenie pojawiły się niezwykłe osoby, które inspirowały i pokazywały, jak wspólnie możemy zmieniać świat. Miałam zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu, tworząc notatki wizualne, których celem było, uchwycić esencję wyjątkowych wystąpień.

Inspiracje prosto z TEDxWarsawWomen

Podczas wydarzenia, stworzyłam jedenaście grafik, każda poświęcona konkretnemu mówcy i jego wystąpieniu bądź uwieczniające rozmowy z gośćmi specjalnymi wydarzenia. Zobacz przegląd tych notatek wizualnych, będący również krótką relacją z tej konferencji.

Nauka muzyki drogą do awansu – mowa dr Karoliny Kizińskiej

Wystąpienie Nauka muzyki drogą do awansu to prelekcja w której prelegentka przekonuje nas jak nauka muzyki może pomóc nie tylko radzić sobie ze stresem, ale również nabywać szerokie umiejętności, które mogą znacząco wpłynąć na nasz rozwój osobisty, ale również zawodowy. Muzyka pomaga bowiem kształtować naszą pewność siebie, wypracowuje w nas cierpliwość, uczy współpracy oraz otwiera na nowe wyzwania. Muzyka to nie tylko słuchanie muzyki, które pomaga nam w sterowaniu nastrojem, to również proces nauki gry na nowym instrumencie, granie w grupie oraz śpiewanie. Każda z tych czynności jest niezwykle rozwijająca i pomaga w kształtowaniu naszej osobowości.

Wielojęzyczność, a wieloosobowość – mowa Anny Sorochuk

Czy mówienie w różnych językach sprawia, że zmienia się nasze zachowanie, sposób myślenia, a nawet osobowość? Anna Sorochuk w swoim wystąpieniu pokazała, jak wielojęzyczność wpływa na naszą samoidentyfikację i postrzeganie świata.

Język to coś więcej niż narzędzie komunikacji – niesie ze sobą kulturę, wartości i emocje. W zależności od języka, którym się posługujemy, możemy inaczej wyrażać siebie, a nawet czuć się bardziej lub mniej swobodnie w określonych sytuacjach. Czasem niektóre słowa nie mają idealnych odpowiedników w innych językach, co pokazuje, jak bardzo sposób myślenia zależy od tego, jakimi pojęciami się posługujemy.

Ważnym wątkiem była też kwestia „wyparcia językowego” – tracimy zdolność płynnego posługiwania się językiem, jeśli nie używamy go regularnie, co może wpływać na naszą tożsamość i poczucie przynależności.

Płyń pod prąd – mowa Korneli Wieczorek

Kornelia Wieczorek to najmłodsza Polka na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet magazynu Forbes Poland. Podczas niezwykle ciekawego i żartobliwego wykładu naukowczyni przekonywała, jak istotne jest wspieranie fascynacji nauką, szczególnie u młodych osób i dzieci. To właśnie w najmłodszych może drzemać największy potencjał, który warto poznać!

Naukowczyni mówiła też o naszym mózgu i o tym, że już wiele o nim wiemy, ale nie znamy jeszcze wielu niuansów, które można przyrównać do małych ścieżek między dużymi, głównymi autostradami, po których krążą neurony w mózgu. Warto jednak wykorzystać mechanizmy neurobiologii i fakt, że nasz mózg lubi endomorfiny, który wydzielają się gdy robimy coś, co lubimy i znamy. Dlatego zasianie ziarna pasji do nauki u dzieci będzie procentować u nich w wieku dorosłym – jednym słowem będą się cieszyć z pracy naukowej „jak dzieci” 🙂

Mniej oceniania, więcej działania rozmowa Olgi Kozierowskiej i Ewy Turek

Rozmowa kuratorki TEDxWarsawWomen Ewy Turek z Olgą Kozierowską wywarła na mnie duże wrażenie. Poruszone zostały bowiem tematy, które dotyczą każdego i każdej z nas. Czy wierzymy w siebie i swoje możliwości? Czy wzmacniamy nasze talenty, czy skupiamy się na niwelowaniu słabych stron? Czy kieruje nami cel, czy wizja? Czy mamy odwagę popełniać błędy? Często tak nie jest. Te proste pytania i zmiana podejścia mogą dużo w nas zmienić: ze skupienia się na słabych stonach, a nie talentach często mamy niskie poczucie własnej wartości, nastomast wzmaciany naszą pewność siebie rozwiając nasze talenty. Z kolei ukierunkowanie na wizję, a nie cel, daje więcej siły i determinacji w realizacji naszych postanowień. Następnie pzyzwyczajenie do popełniania błedów zminiejsza strach przed nimi, a to powoduje, że jesteśmy odważniejsi i bardziej innowacyjni. A na koniec Olga poleca znaną dewizę: „Fake it until you make it!” – czyli nie bój się i próbuj, w końcu się uda 🙂

W drodze na szczyt ważne jest, z kim idziesz mowa Aleksandry Kałuckiej

Aleksandra Kołucka to brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024 we wspinaczce sportowej na czas. Ola opowiadała podczas swojej przemowy, jak lekarze nie rokowali jej i jej siostrze bliźniaczce dobrego zdrowia zaraz po ich narodzinach, a teraz dosłownie obie „skakają po ścianach” 🙂 Ola i razem z siostrą wytrwale realizują karierę sportową, często podejmując niepopularne decyzje typu zmiana trenera tuż przed igrzyskami olimpijskimi. To powoduje krytykę, bo decyzja wydaje się pozornie nielogiczna. Jednak intuicja Oli wygrała, co pokazuje, że nie warto słuchać słów krytyki, a wierzyć sobie i swojej intuicji. Ola przekonuje, że chociaż na każdy szczyt wspinamy się o własnych siłach, to odpowiednie towarzystwo jest kluczowe. To daje nam siłę i wsparcie zarówno w sporcie, jak i w życiu. Dodatkowo Ola przekonuje, że zawsze będziemy słyszeć wokół siebie różne słowa, wiele z nich będzie nas ranić, ale Ty wybieraj dobre słowa i ich słuchaj!

Jak Żywe Książki mogą nauczyć Cię rozmowy mowa Magdaleny Młynarczyk-Wezgraj

Podczas prelekcji Magdaleny zostaliśmy zaproszeni do biblioteki, gdzie wyobraziliśmy sobie spotkanie z niezwykle ciekawą książką, w której opisane jest życie i przemyślenia współczenej wyjątkowej w jakimś sensie osoby. Powoli okazało się, że książka ta to tak na prawdę człowiek. To właśnie jest „żywa książka” – to osoba, którą „możesz wypożyczyć” w bibliotece i przeprowadzić z nią rozmowę na temat jej życia, przemyśleń czy doświaczeń. Madgalena przekonuje, że otwierając się na rozmowę z drugim człowiekiem uczymy się tolerancji i akceptacji. Jak bowiem pisał Kapuściński „Wszyscy o wszystkim mało wiemy„. Dzięki rozmowie z żywą książką uczymy sie „nie oceniać książki po okładce”, a sięgać głębiej w człowieka, aby go zrozumieć.

Kobiety w świecie technologii kwantowych rozmowa Bianki Siwińskiej i Lany Ivanovej

Niezwykle ciekawą rozmową była dyskusja Lany Ivanowej – liderki zespołu speakers TEDxWarsawWomen z Bianką Śiwińską – naukowczynią i aktywistką, promującą udział kobiet w nauce i nowoczesnych technologiach. Bianka przekonywała nas w tej rozmowie, że warto zachęcać kobiety do angażowania się w nowe technologie, a obecnie najciekawszą i bardzo dynamicznie rozwijaną dziedziną jest dziedzina technologii kwantowych. Usłyszałyśmy więc jak wyglądają komputery kwantowe – to ta skomplikowana, futurystyczna konstrukcja na środku grafiki 🙂 – oraz usłyszałysmy czym różni się działanie komputerów kwantowych od tradycyjnych komputerów opartych na fizyce neutonowskiej. I choć Niels Bohr twierdził, że „Kto mówi, że rozumie mechanikę kwantową, ten jej nie rozumie” to Biance udało się w dosyć przekonujący sposób naświetlić różnice w działaniu, przypominając chociażby eksperyment z kotem Schrödingera.

Co kryją dźwięki, czyli ile emocji słychać w głosie? mowa Magdaleny Wadowskiej

Czy myślałeś kiedyś o swoim głosie, jako o nośniku emocji? Magdalena Wadowska, dziennikarka m.in. Radia Kraków, z długoletnim stażem oraz trenerka głosu i wystąpień, przekonywała nas, że dźwięki kryją w sobie więcej niż może nam się wydawać. Twój głos, to potężne narzędzie, które nie tylko pozwala przekazywać treści, ale też werbalizować emocje, a nawet wpływać na nie. Nasz głos koduje bowiem w nim emocje, które z łatwością rozpoznaje mózg słuchacza. Dlatego ogromnie ważnym jest dobieranie brzmienia głosu do treści, aby wzmacniać nasz przekaz.

Czy bazar sprzyja innowacjom? mowa Sebastiana Kondrackiego

Hmm.. dlaczego Sebastian Kondracki mówi o bazarze? O co chodzi? Przecież to nie handlowiec, a wpółtwórca pierwszego polskiego modelu językowego „Bielik”, szef innowacji w Devinti i fascynat technologii AI. A jednak, bazar ma z działalnością Sebastiana wiele wspólnego. Bowiem część oprogramowania na rynku, tak zwane oprogramowanie open-source powstaje właśnie w atmosferze bazaru. Czym jest taka atmosfera? Bazar stwarza miejsce o otwartej strukturze, gdzie można dotknąć i przetestować produkty od samego początku. Na bazarze wciąż coś się dzieje i coś się zmienia. Wprowadzanie zmian jest łatwe, bo bazar to miejsce dynamiczne. W przypadku oprogramowania to właśnie użytkownik poprzez testowanie, feedback czy zmiany w otwartym kodzie oprogramowania staje się współtwórcą. To wszystko zadziało się przy tworzeniu nawiększego i piewszego polskiego modelu językowego „Bielik”, a cały proces napędzany był dążeniem twórców do mistrzostwa, autonomii i poczucia sensu.

Jak niewidzialne bodźce mogą skrócić nasze życie o dekadę mowa dr Joanny Jarugi

Otaczający nas świat w każdej chwili funduje nam kontakt z różnymi bodźcami. Jednak jako osoby o różnej neurotypowości przetważamy takie same bodźce w inny sposób. Joanna Jurga to badaczka, edukatorka i projektantka szczególnie skupiająca się poczuciu bezpieczeństwa w przestrzeni. W swojej prelekcji podkreśliła, jak ważnym zmysłem jest dla nas słuch, a równocześnie zbytni hałas powoduje wiele negatywnych skutków (dosłownie, hałas zabija!). Podobnie jest z nadmierną ekspozycją na światło czy brakiem dostępu do świeżego powietrza. Rozwiązaniem na unikanie bodźców, które nam szkodzą, jest kilka ideii, które można oddać słowami: „gasimy” (światła), wyciszamy (urządzenia), sadzimy (drzewa) i wprowadzay porządek przestrzenny. A bazą do tego wszystkiego jest edukacja i nauka, a niestety sondaże wykazują, że tylko 37% Polaków ufa nauce.

Czy początek ery AI to apokalipsa ludzkiej kreatywności? mowa Violi Warych

Czy AI to konkurencja dla ludzkiej twórczości i poważne zagrożenie? A może innowacyjny pomocnik, którego warto twórczo wykorzystać? Viola Warych, projektantka post apokaliptycznej mody, założycielka marki Wasted Couture, ma w tym zakresie szerokie doświaczenie. Podobnie jak większość twórców w branży kreatynej z rezerwą obserwowała pojawianie się nowych technologii AI, generującej zdjęcia, ilustracje czy filmy. Jednak Viola postanowiłam potraktować AI jako sparring partnera, a nie konkurenta. Dało to świetne rezulaty. Obecnie prace koncepcyjne w firmie Violi trają kilka dni, a nie tygodni, jak wcześniej. AI pomaga stworzyć pierwsze wersje projektów, a potem szybko wprowadzić poprawki, których sobie zażyczyli klienci. Jest to więc ogromna oszczędność czasu i narzędzie do szukania inspiracji i rozwiązań.

Tak więc dzięki wykorzystaniu narzędzi AI do pracy koncepcyjnej twórcy mogą przeżyć twórczy renesans i zwiększyć swoją innowacyjność. A za tym idzie zwiększenie ogólno pojętej kreatywności.

Na koniec ciekawostka: nie wszyscy wiedzą, ale odbył się jakiś czas temu AI Fashion Week – wydarzenie, podczas którego sztuczna inteligencja projektuje ubrania przyszłości. Jest to połączenie mody z technologią, gdzie projektanci AI tworzą innowacyjne i nietuzinkowe projekty.

TEDxWarsawWomen 2024 pozostawiło mnie z głową pełną inspiracji i sercem pełnym wdzięczności za możliwość uwiecznienia tych niezwykłych prelekcji.

Każde wystąpienie pokazało, jak ogromną moc mają idee, a ja cieszę się, że mogłam przełożyć je na język obrazów, by na długo pozostały w pamięci uczestników i przypominały o ideach, które zmianiają świat.

Jeśli organizujesz wydarzenie, na którym omawiane są ważne i złożone tematy, chętnie zamienię prelekcje w przejrzyste grafiki, które pomogą Twoim odbiorcom lepiej zapamiętać przekaz. Dodatkowo takie plansze świetnie sprawdzą się jako atrakcyjny materiał do Twoich mediów społecznościowych.

Napisz do mnie, korzystając z formularza kontaktowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *