Notatki wizualne u mistrza sketch-notingu, czyli uczymy się z najlepszymi!
Ci, którzy trochę siedzą w temacie notatek wizualnych znają zapewne Ryślicielkę – Klaudię Tolman z ExplainVisually.co. Ja ją znam już od dawna, jeszcze od czasu (kilka lat temu), kiedy idea sketch-notingu była dla mnie nowością i myślałam „czy ja to w ogóle potrafię?” oraz „a komu to potrzebne?”. Natrafiłam bowiem na jej stronę, eksplorując internet w celu nie znanym, a później zapisałam się na newsletter, polubiłam fanpage-a i od czasu do czasu wracałam.
Niedawno jednak, po nabraniu odwagi i wykonaniu wielu już notatek wizualnych, nabrałam animuszu i zgłosiłam się do tak zwanej brygady RR Ryślicielki i w ten sposób zaczęłyśmy współpracę. Moje pierwsze, testowe zadanie, to przygotowanie notki z dwóch wykładów Klaudii, dzięki czemu poznałam życiorys Klaudii oraz jest fantastyczne poczucie humor od tak zwanej podszewki.
Klaudia zaprosiła mnie do wykonania dwóch notatek do jej wystąpień historycznych (=bo i ważnych, i „starych”) na swoim blogu: https://www.klaudiatolman.pl/6-9-czyli-6-wystapien-na-9-lat-mojego-ryslicielstwa/. Pewnego więc miłego sierpniowego wieczoru zasiadłam do laptopa aby posłuchać, rysować i cieszyć się chwilą. Tak właśnie powstały dwie jednostronicowe notatki.
Pierwsza notatka streszcza wykład TEDxWarsawUniversityofTechnology 2016 „W rysowaniu nie chodzi o rysowanie”, podczas którego Klaudia opowiadała o sobie, o partnerze Michale, o rysowaniu i równocześnie robiła graphic recording, czyli notkę (wow!)
Druga sketch notka to zapis z wykładu 3 lata później na imprezie Charmsy Biznesu 2019, w której, jak pisze Klaudia „zwizualizowała swoją pełną niespodzianek drogę jako Ryślicielka®”. Oba wykłady to smaczne kąski, więc polecam obejrzeć. Podobały mi się w szczególności lekcje, które Klaudia wyniosła ze swojej drogi, poczynając od budzących uśmiech „łączenie kropek”, „lepszy cyc niż nic”, poprzez mądre „zatrudniaj lepszych od siebie” aż do bardziej uduchowionych „wdzięczność za wszystko” czy „kochaj bezwarunkowo i coraz mocniej”. Zresztą zobaczcie sami.
Tak więc notatki wizualne to może być rozbudowany pdf z kilkoma stronami, gdzie krok po kroku wyrysowane są zagadnienia z danego wykładu, jak i forma grafiki, w której odbiorca podąża zaznaczoną ścieżką aby opowiedzieć sobie raz jeszcze historię z wykładu. Sami zobaczcie ścieżkę Klaudii w ostatniej notatce, która zakręca i wraca. Czy podoba wam się taka forma?
2 komentarze “Case study: notatki wizualne dla „Ryślicielki” Klaudii Tolman z ExplainVisually.co”