ABSL SUMMIT 2024 w Krakowie

notatki wizualne z konferencji ABSL Summit 2024

Jak grafiki z konferencji wzbogaciły prestiżową konferencję ABSL Summit, która po raz kolejny odbyła się w Krakowie w czerwcu 2024. Zobacz filmy z tworzenia grafik z konferencji, oraz same grafiki z zapisem wizualnym konferencji oraz poznaj najważniejsze części tej konferencji.

ABSL Summit to coroczne wydarzenie organizowane przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), które gromadzi przedstawicieli i ekspertów sektora usług biznesowych z całego świata. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie i na pewno największe w Polsce.

Tym razem hasłem przewodnim konferencji było Transform to Thrive, czyli w wolnym tłumaczeniu Zmieniaj się, aby prosperować.

Trzeba przyznać, że lista gości i prelegentów w tym roku była imponująca. Wśród najbardziej znaczących nazwisk warto wymienić poniższe znane na całym świecie osoby:

  • Jacinda Ardern – premierka Nowej Zelandii w latach 2017-2023.
  • Jacek Tomczak – wiceminister rozwoju i technologii
  • David V. Gioe – ekspert ds. wywiadu, obrony, strategii i spraw międzynarodowych
  • Jacek Siewiera – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
  • Leszek Balcerowicz – były prezes Narodowego Banku Polskiego i były minister finansów

Podobnie jak i w latach poprzednich, na przykład na ABSL Summit 2023 czy ABSL Summit 2022, również w tym roku miałam przyjemność wziąć udział w tym niepowtarzalnym wydarzeniu, tworząc notatki wizualne z wystąpień i paneli dyskusyjnych. Właśnie ten proces, czyli uważne słuchanie i tworzenie notatek wizualnych podczas konferencji to tak zwany zapis wizualny konferencji, czyli graphic recording.

Tak więc Graphic Recording (= zapis wizualny) to proces podczas którego, słuchając i obserwując wydarzenie konferencyjne, tworzę „na żywo” grafikę zawierającą treść wystąpienia. To rodzaj zapisu wizualnego, obrazującego treść i przebieg prelekcji czy debat, efektem czego powstają angażujące publiczność grafiki z konferencji. Cały proces dzieje się na żywo, grafiki z konferencji powstają na bieżąco, zatem albo w trakcie wystąpienia, albo tuż po, grafiki te są wyświetlane na dużym ekranie konferencyjnym, pokazując najważniejsze informacjeozdobione podkreśleniami, ikonami, rysunkami oraz innymi elementami języka wizualnego.

Jak wyglądał zapis graficzny na ABSL Summit w tym roku?

Agneda tegorocznego wydarzenia była bardzo napięta, ale i goście zacni oraz wielce ciekawi. Pozwolę sobie przytoczyć tutaj najciekawsze w moim mniemaniu elementy tej konferencji. 

Dnia 0 w zamkniętym klubie ABSL Executive Club odbył się świetny wykład doktora Jacka Bartosiaka, założyciela organizacji Strategy&Future, który z makroekonomicznego punktu widzenia opowiadał o perspektywach i możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji światowej oraz jej wpływie na sektor usług biznesowych.

Po wykładzie w ramach ABSL Executive Club odbyła się dyskusja przy stolikach, podczas której rozmówcy ustosunkowywali się do wcześniejszego wykładu. Obie części zostały naturalnie ujęte przeze mnie w formie zapisu graficznego i przedstawione na koniec każdej części jako atrakcyjne i syntezujące grafiki z konferencji.

Poniżej możecie zobaczyć zarówno te grafiki, jak i film z tworzenia zapisu graficznego wykładu doktora Bartosiaka.

Film z tworzenia grafiki z konferencji ABSL Summit 2024 podczas ABSL Executive Club w Krakowie.
Grafiki z konferencji ABSL Summit 2024 Executive Club Jacek Bartosiak
Grafiki z konferencji ABSL Summit 2024 Executive Club Podsumowanie

Oficjalne otwarcie ABSL Summit 2024 nastąpiło dzień później, tj. 4 czerwca.

Mowę otwierającą wygłosił David V. Gioe profesor wywiadu i bezpieczeństwa międzynarodowego na Wydziale Studiów Wojennych w King’s College w Londynie. Jego prelekcja dotyczyła spraw bezpieczeństwa międzynarodowego oraz roli, jaką pełni w nim Polska.

Film z tworzenia grafiki z konferencji ABSL Summit 2024 – otwarcie konferencji Opening Speech
Grafiki z konferencji ABSL Summit 2024 otwarcie konferencji Opening Speech

Pierwszy panel dyskusyjny Clash of the Titans: Loud and proud. Poland at the forefront of FDI dotyczył zagranicznych inwestycji w Polsce. Dyskutowano o ich znaczeniu w ujęciu globalnym, zarówno w kontekście biznesu jak i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Film z tworzenia grafiki z konferencji ABSL Summit 2024 Dyskusja Clash of the Titans
Grafiki z konferencji ABSL Summit 2024 Dyskusja Clash of the Titans

Wczesne popołudnie zapełnił wykład dziennikarki Małgorzaty Mielcarek oraz debata na temat syndromu oszusta– było to ekskluzywne wydarzenie pod tytułem Roundtable with Female Leaders Fighting the imposter syndrome.

Syndrom oszusta często dotyczy kobiet i to właśnie w tym kontekście wypowiedziała się prelegentka. Jest to zresztą temat jej publikacji – wydanej w 2023 r. książki Jesteś oszustką. Syndrom, który Cię niszczy. Czym jest syndrom oszusta? Oczywiście aby dokładnie poznać ten problem warto sięgnąć do książki. Generalnie rzecz ujmując polega on na ciągłym podważaniu własnych kompetencji i poczuciu bycia niewystarczającym. To nie tylko typowe niskie poczucie własnej wartości, ale też autentyczne zaprzeczanie faktom świadczącym o wysokich możliwościach danej osoby.

Właśnie te kwestie były poruszane również podczas późniejszego panelu dyskusyjnego podczas Roundtable with Female Leaders, gdzie podkreślona została m.in. wartość kobiecej solidarności i siostrzanej mocy.

Film z tworzenia grafiki z konferencji ABSL Summit 2024 Wykład Fighting the Imposter Syndrome
Grafiki z konferencji ABSL Summit 2024 Wykład Małgorzaty Mielcarek
Grafiki z konferencji ABSL Summit 2024 - wykład i podsumowanie dyskusji Fighting the Imposter Syndrome

Jeszcze tego samego dnia, w ramach tworzenia grafik z konferencji, miałam okazję być częścią inspirującej dyskusji pt. Inspiration: Innovation Odyssey. At the intersection of People, Process, Technology. Tym razem wystąpienie dotyczyło historii firmy Roche, w tym jej obecności w Polsce. Prelegenci rozmawiali m.in. o sukcesie polskiego działu IT, oraz całego koncernu w ujęciu globalnym.

Grafiki z konferencji ABSL Summit 2024 - Innovation Odyssey Roche

Następny dzień wystąpień, 5 czerwca, to kolejny dzień bardzo ciekawych treści oraz nowych grafik z konferencji.

Na początek wystąpienie profesora fizyki Andrzeja Dragana. Andrzej Dragan to ceniony polski naukowiec – profesor na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i profesor wizytujący na Narodowym Uniwersytecie Singapuru. Co ciekawe, Andrzej Dragan zajmuje się również sztuką: filmem i fotografią. W mojej opinii to doskonały i arcyciekawy wybór prelegenta, inspirujący i zachęcający do przemyśleń o przyszłości. Profesor Dragan poruszył temat szczególnie gorący w dzisiejszych czasach – temat sztucznej inteligencji. Modele AI uczą się korzystając z baz danych, ale czy i co mogą tworzyć bez oparcia o dane? Czy mają zdolności poznawcze? Jednym z ważniejszych wniosków z tej prelekcji jest stwierdzenie profesora, że dziś generatywna sztuczna inteligencja jest na poziomie siedmioletniego dziecka. Co zatem będzie za kilka lub kilkanaście lat?

Film z tworzenia grafiki z konferencji ABSL Summit 2024 Wykład profesora Dragana AI
Grafiki z konferencji ABSL Summit 2024  Wykład Profesora Dragana AI

Tuż potem przyszedł czas na szczególne wystąpienie – było to inspirujące przemówienie Jacindy Ardern. Jacinda Ardern to nowozelandzka polityczka, pełniąca rolę premier rządu Nowej Zelandii w latach  2017-2023, a więc również w trudnych czasach epidemii Covid.

W swojej mowie polityczka postawiła pytanie co tak naprawdę oznacza bycie liderem i czy w dzisiejszych czasach można być wrażliwym liderem? Swoje słowa wygłosiła zarówno z perspektywy liderki rządu, jak i z pozycji aktywnej zawodowo kobiety. W 2023 r. bowiem Ardern podjęła kontrowersyjną decyzję: złożyła rezygnację ze swojego stanowiska z informacją, iż działalność polityczna pochłaniała ją tak bardzo, że cierpiała na tym jej rodzina. Ten temat również podjęła podczas swojego wystąpienia, odpowiadając na ciekawe i celne pytania znanego prezentera telewizyjnego Piotra Kraśko.

Grafiki z konferencji ABSL Summit 2024  Jacinda Ardern

Po wystąpieniu Jacindy Ardern odbyła się lubiana i znana już w swym formacie debata Oxfordzka, tym razem poruszająca temat: True leaders are born, not made. Połowa uczestników stała po jednej stronie, druga połowa po drugiej stronie dyskusji, zmagając się w odpowiedzi na pytanie: Czy liderem naprawdę trzeba się urodzić, a może jednak można się tego nauczyć? A jeśli tak, to jak to zrobić i czy taka inwestycja, w szerszej perspektywie, ma sens?

Film z tworzenia grafiki z konferencji ABSL Summit 2024 Dyskusja Oxfordzka True Leaders are Born, not Made
Grafiki z konferencji ABSL Summit 2024 Dyskusja Oxfordzka True Leaders are Born, not Made

Całe wydarzenie zamykała ostateczna  debata poruszająca problematykę przywództwa, ale tym razem pod nieco innym kątem: Fail, stand up, repeat. The price of success – była to rozmowa na temat wyzwań stojących przed liderami, konieczności ponoszenia ryzyka, ale też znoszenia porażek oraz o konieczności ciągłego rozwoju.

W tej dyskusji udział wzięli: Leszek Balcerowicz,Ana Brichall,Ryszard Petru, Pete Phillips,Paul Raddon oraz moderator – Jarosław Kuźniar.

Wspaniale było po raz kolejny uczestniczyć w tym inspirującym wydarzeniu, jakim jest spotkanie liderów sektora biznesowego w Polce. Stworzone przeze mnie grafiki z konferencji dodatkowo uatrakcyjniły to wydarzenie i wywołały nie raz zadumę lub zachwyt uczestników.

Mocno polecam tę formę uatrakcyjnienia konferencji. Grafiki z konferencji dodają efektu wyjątkowości do wydarzenia, powodują również, że treści są bardziej zapamiętywane, a potem wspominane przez uczestników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *